»Ali ni dojenje nekaj najbolj naravnega? Zakaj bi me moralo skrbeti?« Tako je še v času nosečnosti razmišljala mamica pri kateri sem bila včeraj na obisku, ker se je srečala z izzivi pri dojenju. V šali je omenila tudi, da bo sedaj vsem povedala, da ni tako enostavno, kot se zdi.
Si se najbrž tudi ti spraševala in si predstavljala, kako bo dojenje potekalo po porodu, kako bo tvoje telo že vedelo kaj narediti, da bo dojenje gladko steklo. Res je, ženske so skozi stoletja dojile, če ne človeštvo ne bi preživelo. Naši davni predniki umetnega mleka niso poznali. Ker so mame živele v skupnosti drugih žensk, so imele priložnost opazovati ostale kako dojijo, poslušati njihove zgodbe, opazovati kako so reševale težave ter dojemati dojenje kot nekaj normalnega. Danes pa so stvari na žalost drugačne.
Velikokrat se mamice po porodu srečujejo z izzivi pri dojenju, predvsem, ker nimajo pravih informacij in prave podpore.
Porajajo se jim vprašanja:
❤️Kako pravilno dojiti in kako sploh pristaviti dojenčka?
❤️Kako pogosto se dojijo dojenčki in kaj je normalno?
❤️Kako vem, ali imam dovolj mleka in ali moj otrok pridobiva dovolj?
Kot svetovalka za dojenje ravno zato nudim tudi pripravo na dojenje in poporodno obdobje (individualno ali skupinsko). Res je, ni garancije, da boš potem z lahkoto dojila, vendar se boš s tem znanjem in pravimi informacijami lažje prebijala čez izzive, ki bi lahko nastali.
Draga mamica, si se ti pripravila na to poporodno obdobje ali ne? Si pomislila, da se je tudi dojenja potrebno naučiti? Kaj bi svetovala sebi kot nosečki danes?