Po porodu so doječe mamice večkrat deležne takih in drugačnih nasvetov, oziroma so rastle z določenim prepričanjem glede materinega mleka ali dojenja. Največkrat se izkažejo za neresnične, pa vendar lahko v ženski povzročijo nelagodje in strah. Danes delim z vami 5 najpogostejših mitov:
1.Vedela bom kaj narediti, saj težko ne more biti
Res je, da je dojenje nekaj najbolj naravnega, pa vendar se veliko mam po porodu sreča z izzivi. Dejstvo je namreč, da se z dojenjem v veliki večini srečamo šele, ko imamo svoje otroke, tekom odraščanja pa si ustvarimo neke predstave in prepričanja, ki so največkrat izkušnja naših prednic in okolice. Kot vsaka stvar, tudi vzpostavljanje dojenja, zahteva čas, energijo in znanje. Vsaj dojiljski par, otrok in mama je unikaten in traja nekaj časa, da se oba naučita dojenja in spoznata drug drugega. V prvih dneh, tednih se spoznavata, in kmalu bosta ujela nek ritem. Lahko pa za dobro pripravo poskrbiš že prej, se spoznaš z vsemi izzivi, ki te lahko doletijo in bo dojenje tudi lažje steklo.
2.Dojenje boli
Vsaj v prvih dneh po porodu je normalno da so dojke in bradavice občutljive, napete in boleče, vendar dojenje samo ne sme boleti. Razlogov za boleče dojenje je lahko več, najpogostejši razlog pa je dojenček, ki ni pristavljen najbolj optimalno. Včasih je dovolj že izboljšanje položaja dojenja. Če dojenje boli, si poišči pomoč in odkrij razlog.
3.V prvih dneh ni mleka
Zmotno je mišljenje, da v prvih dneh po porodu ni mleka. Prvo mleko, ki ga prejme dojenček se namreč imenuje kolostrum. Je v zelo majhnih količinah, ampak bogat z vsemi hranljivimi snovmi, ki jih otrok po porodu potrebuje. Zato je izrednega pomena, da prvi podoj naredimo že takoj po porodu (ko je to mogoče), da novorojenček dobi to s snovmi bogato mleko. Takrat se tudi dojenje začne vzpostavljati in tekom naslednjih dni se bo tudi količina mleka povečevala.
4.Vse mame po porodu so srečne in zaljubljene v svoje dojenčke
Vsaka mama ima rada svoje otroke, pa vendar se velik procent mam se po porodu sreča z občutki žalosti, stresa, preobremenjenosti, strahu, občutki, da se je del življenja od prej končalo. Počuti se razdražljivo, anksiozno, vendar naj bi ti občutki izginili v nekaj tednih. Če trajajo dalj časa, je vredno razmisliti o obisku kakega strokovnjaka in se pogovoriti.
5.Če otrok joka, najbrž nimam dovolj mleka
Otrokov edini način komunikacije je jok. Z njim sporoča, da je lačen, pa tudi, da je vroče, mraz, da ima polno pleničko, da je okrog njega preveč dražljajev, je utrujen ali če samo želi občutek varnosti… Do sedaj je bil dojenček namreč v varnem zavetju maternice, kjer so bile vse njegove potrebe zadovoljene. In edini občutek varnosti, ki ga pozna je blizu materinega srca, s sesanjem pa se pomirja. Ne pravimo zaman materinemu naročju zunanja maternica. V prvih tednih je zato priporočljivo, da se dojenčka pristavi na dojko ob vsakem joku, saj se s tem zadovoljuje njegove potrebe, s tem pa se vzpostavlja tudi dojenje in količina mleka.
Ti je kaj od tega poznano?